Jest ona częścią/uzupełnieniem leczenia onkologicznego. Zarówno operacje jak i radioterapia, czy nawet leczenie hormonalne obciąża nasz organizm, tkanki i powłoki ciała, układ kostno-mięśniowy czy limfatyczny. Aby zapobiegać powikłaniom lub je leczyć przyjść nam może z pomocą odpowiednio wyspecjalizowany fizjoterapeuta. Poniżej przedstawiamy wam najbardziej popularne problemy jakie mogą się pojawić.

Sznur limfatyczny

Tworzy się po operacji usunięcia węzłów chłonnych pachowych tworząc tak jakby sznur pod skórą. Może boleć i ograniczać ruchomość. Sznur limfatyczny należy rozmasować u fizjoterapeuty i ćwiczyć regularnie aby mu zapobiegać.

Obrzęk limfatyczny

Może dotknąć każdej z nas niezależenie ile węzłów zostało usuniętych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka obrzęku. Bądź aktywność fizycznie i dowiedz się jakie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie.

Masaż limfatyczny

To masaż, który wykonujemy same po operacji usunięcia węzłów pachowych aby utworzyła się alternatywna droga odpływu chłonki z ręki.

Obkurczanie się blizny

Blizna po operacji jest dużo większa niż widać ją na skórze. Może dochodzić do jej włóknienia i obkurczania dlatego warto z fizjoterapeutą pracować z blizną żeby nie dopuścić do ograniczenia ruchomości i bólu operowanych tkanek